logo sklepu

logo sklepu
logo sklepu

wtorek, 31 stycznia 2012

Juljan Tuwim, "Jarmark rymów", wyd. 1935, realizacja









Ostatnio była pijacka tudzież pijana książka, teraz książka jarmarczna czy też poetycka! Czas na "Jarmark rymów"!
Karta techniczna:
Juljan Tuwim, "Jarmark rymów",
Wydawnictwo Przeworskiego, Warszawa 1934, str. VIII, 228, ilustr. Daszewski (Pika).


Oprawa:
twarda współczesna, pełna skóra bydlęca, oprawa z tłoczeniami i złoceniami;
na przednim licu wytłoczone i wyzłocone postaci podług ilustracji Piki, dookoła złocona ramka;
lustro lica w formie ślepych tłoków;
grzbiet z podziałem na pola, w polach naprzemiennie [na złoto i ślepo] postać "anioła"  wykorzystanego na licach okładek,  także złocona tytulatura;

Wyklejka:
ręcznie barwiony papier marmurkowy.

Obcięcia [brzegi kart]:
wybarwione na zielono.
Uwagi: całość ręcznie antykowana; stylowa; luksusowa oprawa dla klasycznego dzieła nawiązująca do tradycyjnych opraw z epoki w połączeniu z nowatorskim podejściem do tematu.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Juljan Tuwim, "Polski słownik pijacki i antologia bachiczna", wyd. 1935, realizacja








Kolejna realizacja pijanej książki, niby podobna, a jednak zgoła inna. Tym razem użyto innych barw skóry, wyklejek i obcięć, także inna ilustracja na licu. Wygląda zupełnie inaczej niż poprzednio- to oczywiście zamierzony efekt, nie ma dwóch identycznych opraw naszej produkcji!


Karta techniczna:

Juljan Tuwim, "Polski słownik pijacki i antologia bachiczna"
Warszawa 1935, Towarzystwo Wydawnicze "Rój", str. 304, ilustr. Feliks Topolski

Oprawa:
twarda współczesna, pełna skóra bydlęca, oprawa z tłoczeniami i złoceniami;
na przednim licu mozaika z owczej skórki zawierająca ręcznie odtworzoną ilustrację z ksiażki, dookoła złocona ramka zwieńczona misternym motywem roślinnym, bodiura także na obrzeżach okładek;
w lustrze lica centralnie motyw z oryginalnej okładki- pijany szlachcic; może pijany, może nie- w każdym bądź razie pijący ;)
grzbiet z podziałem na pola, wszystkie pola bogato wyzłocone, złote liternictwo, także postać szlachcica z kielichem, tym razem w innej pozie- nieco się chwieje-za dużo wypił ;)


Wyklejka:
ręcznie barwiony papier marmurkowy.


Obcięcia [brzegi kart]:
wybarwione na błękit


Uwagi: całość ręcznie antykowana; stylowa; luksusowa oprawa dla klasycznego dzieła nawiązująca do tradycyjnych opraw z epoki w połączeniu z nowatorskim podejściem do tematu.

sobota, 28 stycznia 2012

Remarque, "Trzej towarzysze", realizacja

Dzisiaj mniej oficjalnie i z pominięciem "karty technicznej", ale jak zwykle post okraszony obfitym materiałem fotograficznym.
Jeden z Klientów poprosił mnie o realizację oprawy do książki Remarque "Trzej towarzysze", z krótkim komentarzem "książka jest w skrócie o piciu rumu, samochodach i kobiecie"- skąd my to znamy ;)
Tytuł kojarzyłem, jednakże mimo że na książkach zjadłem zęby, nie czytałem dzieła, a krótki komentarz zleceniodawcy niewiele mi powiedział. Szybciutko skorzystałem więc z zasobów sieci, aby bardziej dokładnie zapoznać się z treścią książki [czasu na czytanie nie miałem...moja lista książek, które muszę przeczytać jej nie obejmowała, a ma z kilometr] i jak zwykle znalazłem lekarstwo. "Jest rok 1928. dawni towarzysze broni próbuję odnależć się w powojennym zamęcie lat dwudziestych. Ich przyjaźni, która wyrosła na polu walki, nic nie jest w stanie zniszczyć, nie ma między nimi..." [z notki Wydawnictwa Rebis]. Akcja dzieje się w Berlinie, piękne kobiety, szybkie samochody i nagle olśnienie- widziałem ten film!
I projekt okadki  sam pojawił się w mojej gowie... jeszcze tylko kilka poprawek, inny samochód, inna czcionka... po uwzględnieniu poprzedzających draft, jak i późniejszych  sugestii Klienta doszło do uzgodnienia ostatecznej wersji i pełna satysfakcja, kiedy dostałem maila od Klienta, że książka jest piękna i spełnia oczekiwania. Fotkami dzielę się z Wami.



Z Nowym Rokiem...

...prezentujemy kolejne realizacje.

Wszystkie książki bardzo ekskluzywne, pełna skóra, malunki, obcięcia barwione, bogate tłoczenia i złocenia, mozaiki, wyklejki z ręcznie barwionych marmurków oraz innych luksusowych ręcznie czerpanych papierów, skórka antykowana ręcznie - w telegraficznym skrócie.

Więcej -jak zawsze- już wkrótce.

wtorek, 10 stycznia 2012

Oprawa a la fanfare.

Swego czasu pokazaliśmy kilka ciekawych francuskich opraw kolekcjonerskich. Wśród nich znalazły się w przeważającej mierze oprawy a la fanfare. Poszukując pewnych treści u znanego dobrze wszystkim doktora Google'a natrafiłem na stronę http://privatelibrary.typepad.com/the_private_library/2011/01/fanfare-for-the-private-library.html i postanowiłem podzeilić się nią z szanownymi Czytelnikami tego bloga. Zachwycające, misterne i kunsztowne oprawy.

Jest to jednocześnie dobry pretekst, aby przybliżyć oprawy a la fanfare. "Oprawa a la fanfare tworzona w latach 1565- 1635. Obwjmuje całą powierzchnię oprawy. Ujęta jest najczęściej w obramujące złote linijki. Ornamenty zwykle były tłoczone złotem. Pole środkowe jest zwykle owalnym medalionem. W tak utworzone ramy wkomponowane są motywy kwiatowe, spirale z nawleczonymi na ich skręty drobnymi listeczkami różnego kształtu." źródło: http://www.jmbork.pl/